Архітектурний комплекс Луцького братства

Архітектурний комплекс Луцького братства

Архітектурний комплекс Луцького братства складається із Хрестовоздвиженської церкви та монастирського приміщення. Це є пам’ятки архітектури національного значення, розташовані в історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк».

Монастир розташований на вулиці Йова Кондзелевича, 5, а церква на вулиці Данила Галицького, 2. Комплекс стоїть на межі двох майданів — Братський Міст та майдану Ринок.

Братський комплекс був збудований в основному протягом 1630—1640-х років. Довгий час він був політичним центром православного населення Волині, проте внаслідок певних обставин на зламі XVII—XVIII століть братство почало занепадати. Разом з ним занепав і архітектурний комплекс. У XVIII столітті він потерпав від пожеж, а в ХІХ столітті церква була майже повністю зруйнованою. Хоча монастир залишився майже в первісному вигляді з поправкою на незначні ремонти після пожеж, однак теперішня церква — це лише вівтарна частина колишнього великого храму із прямокутною радянською прибудовою.

На сьогоднішній день Братська Хрестовоздвиженська церква, починаючи з 1990 року, використовується як єпархіальний храм Української православної церкви Київського Патріархату.

Поруч храму розміщена меморіальна дошка з іменами похованих у крипті членів братства. На стіні прибудови, зробленої у радянські роки, розміщений барельєф Галшки Гулевичівної, однієї з фундаторок церкви. Храм має підземелля, де поховані члени братства, зокрема Данило Братковський.

Братський монастир частково використовується як житло, а частково як приміщення братства. На ньому висить меморіальна дошка, яка висвітлює основні події з історії Луцького братства. Поруч із братським комплексом розташована ділянка, де розміщена дзвіниця та хрест.

 

 


Коментування через FaceBook: коментарів

Ще ніхто не коментував через сайт.

Ваш відгук

,