Кафедральний костел Святих Апостолів Петра і Павла

Кафедральний костел Святих Апостолів Петра і Павла

Кафедральний костел Святих Апостолів Петра і Павла і єзуїтський колегіум — пам’ятки архітектури національного значення, які знаходяться в історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк».

Серед східних єзуїтських територій луцький костел є найбільшим.

Внаслідок частих пожеж та змін епох вигляд костелу змінювався. Так, спочатку архітектура була ренесансною, потім частково бароковою і класицистичною. Зараз костел має суміші різних стилів. Загалом храм є тринавною хрестовокупольною базилікою на основі грецького хреста з обхідними галереями та двома вежами на кутах головного фасаду.

Колегіум знаходиться за костелом. Триповерховий. Особливо виділяється південно-західний фасад. Одразу, за цим фасадом на південь розташована оборонна вежа Чарторийських Окольного замку із залишком стіни, які датуються XVI ст.

Інтер’єр костелу багатий розмаїтістю мистецьких творів. Тут можна бачити живописні полотна, епітафії, меморіальні дошки, старовинні меблі, розписи стін, скульптури, барельєфи, монограми, печатки, архітектурний декор. Багато робіт є неопізнаними. Мистецькі твори походять як від часів єзуїтської історії храму, так і пізнішої.

У костелі міститься по три вівтарі в бічних навах/

У костелі міститься велика кількість епітафій та меморіальних дошок. Найстаріші з них (1824) знаходяться на бічних стінах пресвітерію.
Живописними роботами оздоблені як основна частина храму, так і ризниця з каплицею Пресвятих Тайн. Деякі полотна свого часу перероблялися, реставрувалися, переносилися з інших костелів Луцька і не тільки. Найстаріші полотна належать до XVIII ст. Автори не встановлені. Деякі з них мають сліди постобробки, щоб підігнати розміри полотна під конкретну нішу.

Костел має великі (три)чотириярусні підземелля. Тут знаходяться приміщення різного функціонального призначення. Одну з великих кімнат займав підземний храм. На стінах ще збереглися старовинні фрески та латинські написи, які поки що не вдалося прочитати. Є трапезна, каплиця, де була похована шляхтянка Магдалина. В одному з приміщень підземель знаходиться вузький отвір, який веде у нижню кімнату. В цій кімнаті колись тримали ув’язнених. Сама кімната має ще один отвір вниз, який знаходиться посередині кімнати. Отвір веде до криниці, з якої брали воду. Це був один зі способів катувань ув’язненого, якому не давали води, а лише відрами біля нього підіймали воду доверху.

Сьогодні єзуїтський костел є головним кафедральним собором Луцької дієцезії, яка охоплює Волинську та Рівненську області.

Колегіум сьогодні використовується Волинським технікумом Національного університету харчових технологій. Під комплексом розміщені підземелля, які відкриті для огляду. Працює екскурсовод. Вхід до підземель знаходиться під баштою з дзвоном на південно-західному фасаді.

Розклад богослужінь:
Понеділок 09:00
Вівторок 18:00
Середа 09:00
Четвер 18:00
П’ятниця 09:00
Субота 18:00
Неділя 09:00 (польською мовою); 11:00; 18:00.

 

 


Коментування через FaceBook: коментарів

Ще ніхто не коментував через сайт.

Ваш відгук

,